תקנים דיגיטליים - MPEG
Moving Pictures Experts Group


MPEG , קיצור של Moving Pictures Experts Group , קבוצה שהוקמה על ידי אירכון התקינה הבינלאומי ISO - International Standards Organization על ממת להתקין תקנים לדחיסה ושידור של קול( אודיו) וחוזי ( וידאו) .
כשמבצעים דחיסה של נתונים ד קצב הנתונים מופחת במקור ( נקודת המוצא של השידור, למשל) באמצעות דוחס ( compressor). הנתונים הדחוסים מועברים אחר כך דרך ערוץ תקשורת ומוחזרים לקצב המקורי באמצעות המרחיב ( expander) .היחס בין קצב הנתונים במקור לקצב הנתונים של הערוץ נקרא פקטור דחיסה.
לעיתים , מתייחסים לדוחס ומרחיב בסידרה ביחס כאל מערכת המכונה compander. אפשר להתייחס אל הדוחס גם בתור מקודד ( coder) ואל המרחיב בתור מפענח ( decoder ) ואז צמד זה מכונה גם בתור קודק ( codec).

קיימים תקנים שונים תחת "מטריית" MPEG והעיקריים שבהם :

MPEG-1: הותקן בשנת 1993 תקן הדחיסה הראשון לאודיו וויזאו בו השתמשו יותר מאוחר ל Video CD . תקן זה כולל גם את Layer 3 (המוכר גם בקיצור הפופולארי MP3) לדחיסת אודיו

MPEG-2: הותקן בשנת 1994. מדובר בתקני זרימה, אודיו ווידאו לצורך שידורי טלוויזיה איכותיים .מנוצל לשידורי טלוויזיה באמצעות לווינים ובשידורים דיגיטליים קרקעיים , SVCD ובשינויים מסויימים גם ב DVD.

MPEG-3: פותח במקור לצורך שידורי טלוויזיה בחדות גבוהה אבל נזנח לאחר שהתברר , שניתן להסתפק בתקן MPEG-2 (עם הרחבות מסויימות ) מספק .

MPEG-4: הותקן בשנת 1988 אך הגרסה האקטואלית היא משנת 2001 . מרחיב את תקן MPEG-1 ותומך באובייקטים של אודיו ווידאו , תכנים תלת-ממדיים 3D , קידוד בקצב ביטים נמוך ובניהול זכויות דיגיטאליות DRM - Digital Rights Management. כולל גם כמה תקני וידאו מתקדמים ויעילים יותר לדחיסת והעיקריים שבהם : MPEG-4 Part 2 (המוכר גם כ Advanced Simple Profile) ו MPEG-4 Part 10 (המוכר גם כ Advanced Video Coding או גם H.264). אפש/ר להשתמש ב MPEG-4 Part 10 בדיסקטים של HD DVD ו Blu-ray בנוסף ל VC-1 ו MPEG-2.

קיימים גם מספר תקנים נוספים , שאינם פיתוחים מתקדמים יותר מבחינת קידוד וידאו יחסית לתקנים MPEG-1עד MPEG-4 והם אך כוללים הרבחות למטרות ישומים נוספים והם :
MPEG-7: הותקן בשנת 2202. מדובר במערכת רשמית המתארת תכנים של מולטימדיה
MPEG-21: המוגדר כמסגרת עבודה למולטימדיה
 
גודל טקסט הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
site search by freefind
מבוא
מבוא לשידורים
דיגיטליים

מילון מונחים בנושא שידורים דיגיטליים

עדכוני האתר Newsletter
טלוויזיה דיגיטלית : בעולם / בישראל - עידן - ערוצים ישראליים דיגיטליים נגישים - בעיות קליטה של השידורים הדיגיטליים של עידן
DTT/DVB-T Digital TV in Israel


שידורי מולטימדיה
DVB-H , MediaFLO קרקעיים ניידים
DMB , DVB-H , MPH ,
MediaFLO
A-VSB

חדשות ציוד / קישורים
רדיו
טלוויזיה
DVB-H, DMB
יצרנים ומפתחים

תקינה ורגולאציה תערוכות אירגונים
קשר ומערכת
אודות האתר
יצירת קשר
about this site
contact us
עדכוני האתר Newsletter
תנאי השימוש באתר