מבוא


הטלוויזיה הסיפרתית ( דיגיטלית ) מכה גלים ברחבי העולם : התמונה חדה, הצליל נקי ונטול הפרעות, מיבחר הערוצים גדול יותר, הקרינה האלקטרומגנטית מהמַשדרים מופחתת ומיספרם קטן באופן משמעותי לעומת המצב הקיים בשידור האנלוגי הקרקעי.
אנטנה ביתית פנימית מאפשרת קליטה במרבית המקומות, ללא צורך באנטנה חיצונית מגושמת . מבחר גדול של שירותים אינטראקטיביים מגוונים ושיפורים נוספים מביאים מימד חדש ומשופר, לעומת כל מה שהכרנו עד כה בטלוויזיה קרקעית אנלוגית. המהפיכה בעיצומה באירופה (וגם במקומות אחרים ) .

לרדיו הסיפרתי (דיגיטלי) צליל נקי ומדהים כפי שעדיין לא שמעתם עד כה בבית או בתנועה, באיכות המקבילה לזו הנישמעת מתקליטור וטובה יותר מזו של שידורי FM . זאת, ללא כל הפרעות של מכשירי קשר , עמודי חשמל של מתח גבוה ורשתות תקשורת. בא הקץ לזמזומים ולרשרושים הנלווים לקליטת תחנות רדיו ב FM . סוף סוף רדיו נקי בצליל משובח , עם מבחר גדל והולך של ערוצים ומודעות גדולה לאיכות הסביבה : גם כאן, בדומה לשדורי טלוויזיה ספרתיים קרקעיים, הקרינה האלקטרומגנטית המופחתת ( בגלל פחות משדרים ועוצמת שידור מופחתת משמעותית ) תורמת לסביבה בריאה ונקיה יותר. וגם כאן בניגוד לרדיו האנלוגי ניתן ליהנות משירותים חדשניים המוגשים במקביל לשידור הרגיל. בכל העולם המהפיכה בעיצומה.

עד לפני כעשור המילה ספרתי (דיגיטלי ) היתה מונח עתידי למדי ויקר מאוד עבור הצרכן הביתי הממוצע. אבל אז באו קבוצות של חברות שדור, גופי מחקר וממון וחברות גדולות, העוסקות ביצור מוצרי צריכה ביתיים ויצרו, תוך פרק זמן קצר יחסית, תקנים חדשים שהפכו את הטכנולוגיה הסיפרתית לזמינה לכל. מתוך תקנים אלה התפתחה טכנולוגיית השדור והקליטה הספרתית, שהפכה נפוצה ביותר בעולם, תחילה בעיקר בתחום השידורים הלוונייים . היום זה ענין של מה בכך לומר, שצופה ממוצע מחזיק בביתו מקלט ספרתי לוויני או בכבלים, בין אם הוא מחובר למערכת למנויים בתשלום או שהוא קולט את הערוצים באופן עצמאי וחופשי מתשלום.

גם חברות הכבלים ברחבי העולם משדרגות בשנים האחרונות את מערכות השידור שלהן למערכות סיפרתיות חדישות ולא בכדי : שידרוג זה צופן בחובו פוטנציאל הכנסות אדיר, לא רק הודות להגדלה המשמעותית בקבולת הערוצים ( הרבה יותר ערוצים ברוחב פס נתון לעומת השירות האנלוגי הישן ), אלא בעיקר הודות להפעלת יישומים חדשניים כמו מכירת שרותי צפיה מיידיים או "כמעט מיידיים" של תוכניות שונות לפי דרישת הלקוח ( NVOD / VOD כלומר Near/ Video On Demand , שרותי מולטימדיה , משחקים, הימורים , קניות , הכרויות , שרותי בנקאות , דואר אלקטרוני ועוד כיד הדימיון והיוזמה.

במקביל לתנופה זו בתחום השידורים הלוויניים, התפתח לו בשקט ובאיטיות יחסית תחום השדורים הספרתיים הקרקעיים . מדובר בקליטה באמצעות אנטנה ביתית (לרוב פנימית ), בדומה לשדורי טלוויזיה ורדיו "רגילים", הנפוצים כיום בתחומי השידור המוכרים של VHF ו UHF בטלוויזיה ו FM ברדיו. בתנאי קליטה מיטביים ( אופטימליים ) ניתן להסתפק באנטנה פנימית ( אנטנת מוט ) קטנה ובמקרים בעיתיים יותר , יש צורך באנטנה חיצונית, הדומה לזו המשמשת גם כיום לקליטת השידורים האנלוגיים .

בתחום השידורים הסיפרתיים-קרקעיים נדרש זמן רב יחסית , על מנת ליצור חזית אחידה למדי (תמיד יש כמה מדינות יוצאות דופן ) , ולקבוע תקנים עבור שיטות השידור הנבחרות לעתיד לבוא.

שדורי הטלוויזיה הספרתיים הקרקעיים התחילו את הדרך ב"רגל שמאל" ולאו דווקא בגלל הטכנולוגיה החדשנית. בבריטניה ובספרד , חלוצות שידורי טלוויזיה ספרתיים קרקעיים סדירים בעולם, נעשו שגיאות רבות. אלה גרמו להפסדי עתק למשקיעים והביאו, בסופו של דבר , לקריסת השרותים וסגירתם. לאחר שנלמדו השגיאות, חודשו השידורים במדינות אלה ואף החלו להתרחב במהירות למדינות נוספות ברחבי בעולם וזוכים צלהצלחה צסחררת בכל מקום בהם הם מושקים.

שידורי טלוויזיה ורדיו ספרתיים קרקעיים הם התחליף המושלם לשידורים אנלוגיים קרקעיים.

טכנולוגיות שידור דיגיטליות קרקעיות ורוחב הפס המוקצה
טכנולוגיה
רוחב פס
מולטימדיה ניידת
DVB-H
5,6,7 או 8 MHz
 
T-DMB
1.7 MHz
 
S-DMB
1.7 MHz
 
DAB-IP
1.7 MHz
 
ISDB-T
6,7 או 8 MHz
 
MediaFlo
5,6,7 או 8 MHz
.................................
..................................................
..................................................
אודיו נייד
S-DAB
12.5 MHz
 
T-DAB
1.7 MHz
.................................
..................................................
..................................................
פס רחב אלחוטי
WiMAX
3, 5 או 7 MHz
 
UMTS-TDD
10 MHz
 
802.20
1.25, 5 או 10 MHz
 
גודל טקסט הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
site search by freefind


אודות האתר
יצירת קשר
about this site
contact us
עדכוני האתר Newsletter
תנאי השימוש באת