שידורים דיגיטליים קרקעיים - רדיו דיגיטלי , טלוויזיה דיגיטלית digital television digital radio DAB dvbT dvb-t dmb
גודל טקסט הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
היסטוריה : גוליילמו מרקוני
"המצאותי נועדו להציל את האנושות ולא להרוס אותן" - ג'וליילמו מרקוני

נולד ב 25 באפריל 1874 בבולוניה , איטליה , כבנם השני של ג'וזפה מרקוני, ואנני ג'יימיסון. כילד, למד בבתי ספר פרטיים בבולוניה, פירנצה ולגהורן. כבר בגיל צעיר התענין בחשמל ובפיזיקה ולמד את מחקריהם של מדענים ידועים כמו Lodge Righi, Hertz, Maxwell ואחרים.
בשנת 1895 החל בעבודות ניסוי מעבדתיות בחוות שלאביו שב Pontecchio והצליח לשלוח אותות אלחוטיים למרחק של כחמישה וחצי קילומטרים. בכך הוא הפך לממציא המעשי הראשון להעברת מידע באלחוט.

בשנת 1896 לקח מרקוני את המכשירים שהמציא לאנגליה שם הוא הוצג בפני William Preece שהיה המהנדס הראשי של שירות הדואר המלכותי. במהלך אותה שנה רשם מרקוני פטנט על מערכת טלגרפיה אלחוטית. הוא הצליח להדגים בהצלחה , במספר מקומות , את המערכת שהמציא ובחודש יולי 1897 הוא רשם חברה בשם The Wireless Telegraph & Signal Company .Limited בשנת 1900 שונה שמה ל Marconi's Wireless Telegraph Company Limited.

באותה השנה הדגים מרקוני את המערקכת שהמציא בפני הממשלה האיטלקית בעיר La Spezia . באותה הדגמה נשלחו אותות אלחוטיים למרחק של 18 קילומטרים. בשנת 1899 הוא פתח שירות אלחוטי בין אנגליה וצרפת (משני צידי התעלה) והקים שתי תחנות קבועות ב Isle of Wigh , The Needles וב Bournemouth ויותר מאוחר גם ב Dorset Poole ו haven Hotel .

בשנת 1899 הוא רשם פטנט נוסף, מספר 7777 , על טלגרפיה סינטונית (חד-גלית) וביום היסטורי במיוחד, בדצמבר 1901, כשהוא נחוש בדעתו להוכיח לעולם, שגלי הרדיו אינם מושפעים מקמירותו של כדור הארץ , הוא השתמש במערכת האלחוט שלו על מנת לשדר מסר אלחוטי מעבר לאוקינוס האטלנטי . השידור בוצע בתחנת הקרקע ב Poldhu, Cornwall שבאנגליה ונקלט בהצלחה
ב Newfoundland , St. John's (ארה"ב), במרחק של 3600 קילומטרים.

בין השנים 1902 ו 1912 רשם מרקוני על שמו עוד מספר פטנטים והמצאות חדשות. במסעו לארצות הברית בשנת 1902 באוניה Philadelphia, הוא הצליח להדגים את האפקט הקרוי daylight effect של שידורי אלחוט ובאותה שנה רשם פטנט על הגלאי המגנטי אשר הפך למקלט האלחוטי התקני למשך שנים רבות.

בחודש דצמבר 1902 הוא הצליח לשדר לראשונה הודעה אלחוטית שלימה ל Poldhu מתחנת Bay Glace שב Nova Scotia ,(ארה"ב) ומאוחר יותר גם מ Cape Cod, Massachusetts.
בשנים הבאות נמשכו שידורי הנסיון אשר בשנת 1907 הפכו לשירות שיגור הודעות אלחוטיות מסחרי שנחנך בין תחנת Glace Bay ,ארה"ב לבין Clifden ,אירלנד . קצת קודם לכן נחנכו שני שירותי אלחוט סדירים למרחקים קצרים יותר בין Bari , איטליה ל Avidari שבמונטנגרו.
בשנת 1905 הוא רשם פטנט על האנטנה האופקית הכיוונית שלו בשנת 1912 פטנט נוסף על מערכת "ניצוץ מתוזמן" המייצרת גלים רציפים.

מייד לאחר מלחמת העולם הראשונה הוא חזר למעבדת הנסיונות שלו באנגליה. הוא הצליח לפתח מערכת שידור בעלת אלומה מיוחדת לתשדורות למרחקים גדולים במיוחד . המערכת הוצעה שמערכת תקשורת לאימפריה הבריטית (לקשר מדינות האימפריה) והתחנה הראשונה, שקישרה בין אנגליה וקנדה נחנכה בשנת 1926 , עם תחנות נוספות שהותקנו ברחבי האימפריה הבריטית בשנים הבאות.
מרקוני המשיך בחקר שידורים בגלים קצרים ובשנת 1932 הוא הציג את מערכת הרדיוטלפון במיקרוגל תוך יצירת קשר בין הותיקן למעונו של האפיפיור ב Castel Gandolfo. שנתיים מאוחר יותר ,ב SestriLevante שבאיטליה, הוא הדגים את משואת הרדיו-מיקרוגל לניווט ספינות ובשנת 1935 הוא הדגים את עקרונות הרדאר שעליהם הוא כבר הירצה בשנת 1922 בארה"ב.

מרקוני נפטר 20 ביולי 1937 ברומא, איטליה.


חיפוש באתר

תוצאות החיפוש הן בעמוד נפרד
1901 תחנת הקרקע
Poldhu, Cornwall ב


מי באמת המציא את זרם החילופין ואת הרדיו ?

האמת ההיסטורית היא, שמרקוני כלל לא המציא את הרדיו וגם לא היה הראשון לשדר למרחק כה גדול באלחוט !
ההסטוריה מתאכזרת בקלות
רבה מדי לממציאים גאונים
ומצד שני מתאהבת בקלות רבה
מדי באנשים שטובים ביחסי
ציבור....

את הרדיו וגם את החשמל כפי
שאנו מכירים כיום המציא ניקולה טסלה. הוא ולא אדיסון ( שאמנם המציא את נורת תיל הלהט, אבל כזו שפועלת על זרם ישר ולא זרם חילופין ). תומס אלווה אדיסון סבר שמדובר בשטות ורק וסטינגהאוס, שהאמין בהמצאה של טסלה , קרי : זרם חילופין , רכש את כל הפטנטים שלו בתחום זה ומימש את הפטנט וסטינגהאוז הקים את תחנת החשמל ההידרואלקטרית במפלי ניאגרה ומאז החשמל זורם בכל מקום רק כזרם חילופין.


טסלה לא היה ה"פראייר" היחיד בהיסטוריה של המצאות בתחום השידור. גם ארמסטרונג, שהמציא את ה FM, היה ממציא שנושל מהמצאתו במשך שנים רבות , עד שהצדק ראה אור ( אבל מאוחר מדי עבור הממציא עצמו).

אודות האתר
יצירת קשר
about this site
contact us
תנאי השימוש באתר