שידורים דיגיטליים קרקעיים - רדיו דיגיטלי , טלוויזיה דיגיטלית digital television digital radio DAB dvbT dvb-t dmb
גודל טקסט הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל

באביב 2005 הפתיע MABB הרשות הרגולטורית הגרמנית לשדורים פרטיים בברלין וברנדנבורג את תעשיית ה DAB האירופית כשהציעה, ללא הודעה מוקדמת, לזנוח את תקן שידורי DAB ( רדיו ספרתי קרקעי המבוססים על תקן קדוד מיושן מסוג MPEG2 layer 1) ולאמץ במקומו גישה חדשה לשדורי רדיו ספרתיים : שילוב בין רדיו ספרתי, שרותי טלוויזיה ווידאו ניידים ושרותי מולטימדיה. כלומר, DMB הדרום קוריאני או DVB-H האירופי, המבוססים על תקני קדוד מתקדמים.

MABB היתה הראשונה שהשיקה בעולם את המעבר משדורי טלוויזיה קרקעיים אנלוגיים לספרתיים בהוכיחה, שהצרכנים מקבלים את המעבר בחיוב, כל עוד זה טומן בחובו ערך מוסף בטכנולוגיה הספרתית.

לעומת זאת DAB, לא התקבל על ידי הציבור בגרמניה, למרות שהוא קיים בשוק זה מספר שנים. אין ספק שהספרור (דיגיטציה ) של הרדיו קשה הרבה יותר לעומת הספרור של טלוויזיה קרקעית וזאת, מכיון שאין שרותי שמע (אודיו ) בתשלום, אשר יכולים להניע את התהליך. בנוסף , ה DAB תוכנן אך ורק כשרות רדיו ואינו מנצל שתוף פעולה אפשרי עם אמצעי מדיה אחרים או שרותים אחרים, המוצעים
כל העת בעולם הספרתי. התפישה הבסיסית מקורה בזמנים בהם לא היתה תקשורת סלולרית או אינטרנט. וכמו תקן D2MAC לשדורי טלוויזיה באמצעות לווינים, התכנון הממשלתי גבר על על הצרכים ועל דרישות השוק.

אם מסתכלים על המצב בגרמניה כיום ניתן לומר, של DAB אין כל סיכוי לזכות בפופולריות בקרב הקהל לעומת שדורי MF. מספר הערוצים המשודרים ב DAB קטן יותר (בברלין פועלים כיום רק 12 ערוצי DAB ב III Band לעומת 27 ערוצים ב FM), אות השדור חלש יותר עקב טווח השדור המוקטן וכתוצאה מכך נגרמים קשיים בקליטה תוך-ביתית. כיסוי קליטה מלא זמין אך ורק בכלי רכב. בנוסף,
הקליטה ב L Band הוכחה כלא מספקת עקב העלויות הגבוהות.

שלא כמו בבריטניה ,טווח התדרים (הספקטרום ) הזמין לשמוש אינו נרחב דיו , על מנת להציע מבחר שרותים עם איכות אות משופרת.

המכירות של ממירי טלוויזיה ספרתיים קרקעיים עברו את מיליון היחידות בתוך פחות משנה מהפעלת השדורים, למרות הכסוי החלקי של המשדרים. לעומת זאת, המכירות של מקלטי DAB ממשיכות להתנהל בעצלתיים. במדינות שונות בגרמניה מספר ערוצים אף החזירו את רשיונות השדור שלהם ב DAB . בברלין , רק ערוץ מסחרי פרטי אחד, מתוך 20 הראשונים שהתחילו לשדר , משדר עדיין ב DAB .
למרות המימון הנכבד שסופק שעבר ומסופק גם כיום ל DAB על ידי ערוצים ציבוריים ובמקרה של ערוצים פרטיים ,על ידי הרגולטורים במספר מדינות ברחבי גרמניה, לא היתה התקדמות טכנולוגית כלשהיא. תוספת תדרים צפויה רק לאחר החלטות ועידת RRC 2006 שהתכנסה במאי-יוני 2006 וגם אז, יחלוף עוד פרק זמן עד שניתן יהיה להקצות את התדרים הנוספים .

בינתיים, חלה התקדמות רבה בטכנולוגיות הקדוד של אודיו ווידאו , טכנולוגיות המאפשרות ניצול חסכוני יותר של ספקטרום התדרים. טכנולוגיות כאלה מיושמות במקומות בהם קיימת מגבלה כלכלית כמו אינטרנט DSL, ורשתות רדיו ניידות. זאת, בהשוואה לסקטור השדור, אשר באופן מסורתי קבל יכולות שדור נרחבות.

המשך שדורי DAB בטכנולוגיה קדוד מיושנת חוסם את ספקטרום התדרים ובכך מונע מספקים חדשים ושרותים חדשים להכנס לשוק. בכך, למעשה, הוא מנציח את שליטת הסקטור הציבורי וחברות השדור המסחריות.

כמו המעבר מטלוויזיה אנלוגית לספרתית ,מעבר לשיטות קדוד יעילות יותר פרושו שהמקלטים הישנים אינם ניתנים לשדרוג ועל הצרכנים לרכוש מקלטים חדשים. הצרכנים יסכימו לרכוש מקלטים כאלה ברגע שיוצגו בפניהם היתרונות של הטכנולוגיה החדשה. DVB-H , למשל , מציע ישומים חדשים ושרותים שונים לעומת טלוויזיה ספרתית קרקעית. השקת טכנולוגית קדוד חדשה אינה אמור להוות בעיה. עם המעבר המלא לטלוויזיה ספרתית קרקעית תעלה גם שאלה ה בתחום ז שדור זה לגבי תקני קדוד יעילים , על מנת לספק יכולות נוספות.

לגבי DAB בגרמניה ובמדינות נוספות, בהן הוא עדיין לא בשמוש נרחב, קיים סיכוי לעבור מוקדם לתקן קדוד חדש ,עם ניצול יעיל נותר יותר של הספקטרום .

מה שנחוץ הוא מידע מדוייק לצרכנים. המוצרים הזמינים כיום בחנויות, רובם מדרום קוריאה, אינם מאפשרים קליטה של תקני שדור מתקדמים. הצרכנים צריכים להיות מודעים לכך, שהם יכולים לקלוט שרותי רדיו לתקופה מוגבלת בלבד. לספקי תוכן קיים התמריץ לעברן לאופציות שדור יעילות יותר ויקרות פחות באמצם תקנים חדשים ברגע שנפחי שדור נוספים יהיו זמינים.

גם המומחים הטכנים של ARD ו ZDF (שתי הרשתות הצבוריות הגדולות בגרמניה ) תומכים באמוץ תקנים מתקדמים ל DAB . אבל עד כה, הם לא הודיעו לצבור מה הן התוצאות של אמוץ תקנים כאלה. הדבר עלול לבוא לידי ביטוי באכזבה של הצרכנים ועכוב בתהליך הספרור המלא.

בכנוס ימי המדיה, שנערך במינכן בחודש דצמבר 4002, הציגה התעשיה הדרום קוריאנית את תקן DMB . שדורים בתקן זה ינוסו גם בבוואריה. צעד זה מוכיח, שבניגוד ל DVB-H , תקן DAB האירופי המקורי לא התקדם במאומה . אחת הסיבות לכך יכולה להיות נעוצה בעובדה, שלחברות רבות המעורבות ב DAB יש עניין מועט בנצול יעיל של הספקטרום והתחרות הנובעת מכך.

הגישה המוצגת על ידי MABB נועדה לעורר דיון גם ברמה אירופית .

DVB-H כבר נמצא בשלבי ניסוי בברלין. MABB גם מוכנה לנסות תקנים חדשים של DAB . אם בעתיד יהיה ביקוש הן לרשת DVB-H והן לשרת DAB מתקדמת הדבר יהיה תלוי בבגרות השוק בכל הנוגע למקלטים ולספקי שרות.

מה שחיוני לשמוש הרשתות הוא ביטול ההפרדה בין בין רדיו לטלוויזיה, הפרדה מיושנת שמעוגנת בימי השדור האנלוגי. ובאותה מידה , יש להתגבר על ההפרדה בין מה שמכונה שדור מסורתי לבין שרותים חדשים.


is DAB really that BAD ?אודות האתר
יצירת קשר
about this site
contact us
תנאי השימוש באתר