תקני רדיו דיגיטלי : DAB Plus


מעמוד קודם

WorldDAB מאמץ את הקודק החדש

ב 1.11.2006 הודיעה חברת Coding Technologies, העוסקת בפיתוח טכנולוגיות דחיסה דיגיטליות מתקדמות לשידור , מדיה ניידת ולאינטרנט , שארגון WorldDAB במושבו האחרון שנערך בקוריאה בסוף השבוע שעבר החליט לאמץ רשמית את קודק aacPlus™ כקודק החדש לשידורי רדיו דיגיטליים קרקעיים במסגרת תקן השידור DAB - Digital Audio Broadcast ( המוכר גם כ Eureka 147 ). היעילות הגבוהה של קודק האודיו aacPlus תאפשר לגופים המשדרים הזדמנות להשתמש במילה אחרונה בטכנולוגית דחיסה בשידורי רדיו דיגיטליים תוך ניצול יעיל ומושכל יותר של רוחב הפס העומד לרשותם.

 


( אגב, את ההודעה פרסמה החברה המפתחת וחלפו להם עוד כמה שבועות עד שהוא שהארגון הרשמי לקידום הרדיוה דיגיטלי בתקן זה "נזכר" לצאת בהודעה רשמית על עצם המהלך !) .
המיפרט הטכני של של WorldDAB תומך גם ב MPEG Surround, אופציה רב ערוצית המתאימה גם למכשירים הנוכחיים ואשר סוללת בכך את הדרך לשידורי simulcast רב ערוציים מבלי להזדקק לתוספת ברוחב הפס המוקצה לערוצים כיום.

aacPlus הוא שילוב של MPEG-4 AAC - Advanced Audio Coding עם טכנולוגיות Spectral Band Replication - SBR® ו Parametric Stereo - PS, שפותחו על ידי חברת Coding Technologies ואשר משפרות ומגבירות את היעילות של כל קודק אודיו. aacPlus הוא חלק בלתי נפרד מהתקן בקוד הפתוח MPEG והוא מנוצל בשידורים דיגיטליים, שירותי מוסיקה ניידת , הזרמת תכנים באינטרנט על מנת לספק איכות הדומה לזו של תקליטור בקצב ביטים ששווה לשליש בלבד מזה הנדרש לקבלת אותן תוצאות כשמשתמשים ב MPEG-1/2 Layer 2 המנוצל כיום לשידורי DAB. בעזרת aacPlus כקודק האודיו החדש עבור DAB, גופים משדרים יוכלו ליהנות מיעילות גבוהה יותר של רוחב הפס העומד לרשותם עם חסכון ניכר בהוצאות לערוץ והאפשרות שלדר הרבה יותר ערוצים לעומת המצב הקיים

DAB בתוספת MPEG-4 aacPlus תהיה מעתה הבחירה המועדפת בשווקים בהם טרם הושקו שידורי רדיו דיגיטליים סדירים ובמדינות בהן השקת הרדיו הדיגיטלי ב DAB היתה קשה ואיטית ניתן יהיה לעבור לתקן המשופר בקלות רבה .בשווקים בהם הרדיו הדיגיטלי ב DAB כבר התבסס ניתן יהיה להשיק שידורים מקבילים בקודק החדש במקביל לשדיורים ב Layer-2 ובכך להרחיב את ההיצע תוך ניצול מושכל יותר של הספקטרום העומד לרשות הרדיו.

MPEG-4 aacPlus הוא חלק בלתי נפרד מתקנים אחרים המופעלים כיום באופן מסחרי או נסיוני כמו DVB-H, MediaFlo, ISDB 1-seg וd T-DMB.

יתרונות השידור בשיטת +DAB:

- קודק האודיו החדש MPEG-4 מאפשר שידור תוך יעילות מירבית
- אפשר לשדר הרבה יותר תחנות במיקבץ (multiplex) בודד
- יש מבחר גדול יותר של ערוצים
- יש ניצול יעיל יותר של ספקטרום התדרים
- עלויות שידור נמוכות יותר לערוצים
- המקלטים בתקן החדש מתאימים גם לשידורים בתקן הישן (MPEG Audio Layer II) ( לא רלבנטי לישראל)
- לא תהיה פגיעה בערוצים המשדרים כיום ב MPEG Audio Layer II ( לא רלבנטי לישראל)
- תאימות מלאה לשירותי טקסט ומולטימדיה נילווין בין שני התקנים
- אות השידור יציב יותר ועמיד יותר להפרעות
- מותאם במיוחד לשידורים חיים
- ערוצים ורגולאטורים יכולים לבחור בין MPEG Audio LayerII או בתקן המתקדם בהתאם לצרכים ספציפיים
- גישה מהירה יותר לערוצים
- אפשרות להוסיף MPEG Surround

להציע לציבור באמצעות מכרזים למפעילי ערוצים, שאמורים להתפרסם בשלב מאוחר יותר.

הנקודה הישראלית
חברת EtherWaves הישראלית מהרצליה פיתחה טכנולוגיה ייחודית לקליטת שידורי +DAB , טכנולוגיה שנמצאת בליבת חלק גדול מהמקלטים שמסוגלים לקלוט +DAB. החברה היא בין המובילות בתחום זה בקנה מידה עולמי.


הכרזת אירגון WorldDMB על התקן החדש

אתר Coding Technologies

 
גודל טקסט הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
site search by freefind

מבוא
מבוא לשידורים
דיגיטליים

מילון מונחים בנושא שידורים דיגיטליים

עדכוני האתר Newsletter
טלוויזיה דיגיטלית : בעולם / בישראל - עידן - ערוצים ישראליים דיגיטליים נגישים - בעיות קליטה של השידורים הדיגיטליים של עידן
DTT/DVB-T Digital TV in Israel


שידורי מולטימדיה
DVB-H , MediaFLO קרקעיים ניידים
DMB , DVB-H , MPH ,
MediaFLO
A-VSB

חדשות ציוד / קישורים
רדיו
טלוויזיה
DVB-H, DMB
יצרנים ומפתחים

תקינה ורגולאציה תערוכות אירגונים
קשר ומערכת
אודות האתר
יצירת קשר
about this site
contact us
עדכוני האתר Newsletter
תנאי השימוש באתר