תקני רדיו דיגיטלי : IBOC - In Band On Channel / HD Radioשאלות ותשובות

בארצות הברית הוחלט לאמץ שיטת שדור ספרתית אחרת לרדיו ספרתי קרקעי. השיטה מכונה IBOC , ראשי תבות של In Band On Channel . מדובר בשיטת שדור מעורבת אנלוגית-ספרתית. בשיטה זו אין צורך לקצות תדרים מיוחדים לשדורי רדיו ספרתיים. בזכות עובדה זו השיטה יכולה להתקיים במקביל לשדורים האנלוגיים וללוות את תהליך המעבר לשדורים ספרתיים בלעדיים
בלי צורך להקצות משאבי תדר מיוחדים לרדיו הספרתי החדש. הם יכולים להתבצע במקביל לשדורי AM ולשדורי FM.
1. מתחנת הרדיו שידור משולב אנלוגי ודיגיטלי . בזכות הפורמט הדיגיטלי ניצן לשלב גם טקסט ( מידע על התוכן המשודר, חדשות, דיווחי תנועה ועוד).
2. שכבת המידע הדיגיטלית עוברת דחיסה מתאימה
3. התוכן המשולב אנלוגי ודיגיטלי משודר
4. בשידורי רדיו רגילים, השידור סובל מהפרעות בגלל מבנים ועצמים אחרים הגורמים להחזרים המכונים "הפרעות מסלול מרובה" (multipath) . בגלל תופעה זו יש במהלך השידור האנלוגי הרבה הפרעות סטטיות. בשידורי רדיו דיגיטליים המקלטים מותאמים על מנת להתמודד עם הפרעות כאלה. הם ממיינים את האותו הללו , מקטינים את הרעש הסטטי , את הדעיכות ואת רעשי הרקע.
5. האותות מגיעים לבסוף ליעדם ( המקלט ) .שני השידורים ( אנלוגי ודיגיטלי) הם ללא תשלום או דמי מנוי .על מנת לקלוט את השידור הדיגיטלי יש כמובן צורך במקלט מתאים. אם לא מעוניינים לקלוט את השידור הדיגיטלי ניתן להמשיך ולקוט את השידור האנלוגי כרגיל במקלט רדיו פשוט הכולל טיונר FM.

איור : הברית האמריקאית לקידום הרדיו הדיגיטלי בשיטת IBOC.

שיטה זו פותחה על ידי חברת iBiquity (ארה"ב) והוכרזה כתקן הקובע לשדורי רדיו ספרתיים בארה"ב על ידי ה FCC (הוועדה הפדרלית לתקשורת ).

שדורי IBOC המבוצעים ב FM צורכים רוחב פס ניכר ועלולה לגרום לבעיות שלה באזור הגבול (השמירה ) שבין תדר אחד לאחר שהוא בן Khz 001. שדורי IBOC מבוצעים המבוצעים במקביל לשדורי MF, מנצלים את אותה אנטנת שדור, הם באותו תדר והם כאילו "עוטפים " את השדור האנלוגי במעין "מעטפת ספרתית" . עוצמת השדור הספרתי חייבת להיות נמוכה ב dB 30 מזו של השדור האנלוגי ב FM.

יתרונות IBOC הם :
- אין צורך במיתקני שדור חדשים וניתן להשתמש במשדרי ה FM הקיימים.
- השיטה מקלה על בצוע Simulcasting כלומר שדור בו-זמני אנלוגי וספרתי .
- אין צורך במשדרים חדשים אלא בהתאמה של אלה הקיימים.
- השיטה שומרת על התדרים הקיימים של התחנות האנלוגיות הקיימות, תוך שהיא
מאפשרת נדידה של המאזינים משדור אנלוגי לשדור ספרתי, בלי כל מאמץ או
הסתגלות לשיטות חדשות כלשהן.

מידע עדכני על HD RADIO- IBOC מופיע במדורים הרלבנטיים של האתר : חדשות שוטפות בעמוד הראשי ובארכיון וחדשות בתחום המקלטים במדור ציוד>חדשות ציוד : רדיו

 
גודל טקסט הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
site search by freefind

HD RADIO IBOCמבוא
מבוא לשידורים
דיגיטליים

מילון מונחים בנושא שידורים דיגיטליים

עדכוני האתר Newsletter
טלוויזיה דיגיטלית : בעולם / בישראל - עידן - ערוצים ישראליים דיגיטליים נגישים - בעיות קליטה של השידורים הדיגיטליים של עידן
DTT/DVB-T Digital TV in Israel


שידורי מולטימדיה
DVB-H , MediaFLO קרקעיים ניידים
DMB , DVB-H , MPH ,
MediaFLO
A-VSB

חדשות ציוד / קישורים
רדיו
טלוויזיה
DVB-H, DMB
יצרנים ומפתחים

תקינה ורגולאציה תערוכות אירגונים
קשר ומערכת
אודות האתר
יצירת קשר
about this site
contact us
עדכוני האתר Newsletter
תנאי השימוש באתר