תקני רדיו דיגיטלי : DRM - Digital Radio Mondialeשאלות ותשובות

תודה למריוס גפן על ההערות והתיקונים

מבוא
DRM היינה שיטת שידור אותות דיגיטאלית אשר תוכננה לפעול באותם תחומי התדר אשר משמשים כיום לשידורי רדיו AM , דהיינו גלים קצרים, גלים בינוניים וגלים ארוכים. שיטת קידוד אותות דומה לזו של יתר השידורים הדיגיטאליים: COFDM , המאפשרת איכות שמע משופרת משמעותית, הספקי שידור יותר נמוכים, שידורי נתונים יחד עם השמע וניצול משופר של התדרים. האותות בשיטה זו מחולקים למספר רב של גלי נושא ממודלים ברוחב פס צר ואשר נמצאים בתוך ערוץ השידור . מערכת DRM מתוכננת בצורה כזו שמספר גלי הנושא אשר מנוצלים יכול להשתנות אם רוחב הפס הזמין הוא של 4.5, 5, 9, או 10 קילוהרץ או כפולות שלהם . בעתיד עשויים להיכנס לשימוש גם רוחבי פס גדולים בהרבה מאלה הנהוגים כיום בשיטת שידור זו.

איזו שיטת קידוד שמע נמצאת בשימוש ב- DRM ?

השיטה העיקרית היינה MPEG4 AAC ולשימושים מיוחדים (רוחב סרט קטן) ניתן לעשות שימוש גם בשיטות HVXC ו- MPEG4 CELP , לפי החלטת תחנת הרדיו. בשלושת המקרים ,התקן מאפשר שימוש בקידוד נוסף לשיפור הקליטה בתחומי תדר אלו  בשם SBR .

מתי יהיה ניתן לרכוש מקלטי DRM ?

המוצר הראשון יצא לשוק בשלהי קיץ 2006 באירופה .

מה יהיה מחיר המקלטים ?

המטרה היא לשווק את המכשירים היותר פשוטים במחיר שיהיה גבוה בכ 25 דולרים ממקלטי רדיו רגילים ובכ 50 דולרים יותר לעומת מכשירים חצי-מקצועיים רגילים . למרות הנאמר יש לצפות, שהמכשירים הראשונים בשיטת DRM ( ויש לזכור שמדובר בטכנולוגיה חדשה לגמרי ) יהיו הרבה יותר יקרים מהמתוכנן , לפחות בתקופה הראשונה . במבט לרחוק ניתן לאמר בוודאות, שמקלטים שיהיו מסוגלים לקלוט שידורי DRM לא יהיו יקרים לעומת מקלטי רדיו אנלוגיים .

האם איכות השמע במקלטי DRM שווה את ההשקעה שברכישת מקלט כזה ?

רק המאזין הוא שיוכל לשפוט . אבל האמת שנכונה כבר היום היא שאיכות השמע בשידורי DRM טובה בהרבה לעומת השידורים האנלוגיים הנוכחיים , היא כמעט נטולת רעשי רקע, ויש תוספות, דוגמת שידורי נתונים, כיתוביות, תוכנית שידורים ( EPG ) והחלפה אוטומטית של תדרים כגון מתדר יום לתדר לילה.

האם יש צורך במקלט חדש על מנת לקלוט שידורי DRM ?

כן , יש צורך במקלט חדש מכיוון שהמקלטים האנלוגיים הנוכחיים אינם מצוידים בתכונות קידוד ופענוח האיפנון הנמצאת בשידורים החדשים..

האם תחנות שידור צריכות לרכוש ציוד חדש על מנת לשדר ב DRM ?

ניתן להסב משדרים רבים על מנת שישדרו ב- DRM . עם זאת , במספר מקרים השינויים הנדרשים לביצוע בציוד שידור ישן פשוט אינם משתלמים ועדיף לרכוש משדר DRM חדש . בנוסף , משדרים ישנים שעוברים הסבות והתאמות ומשדרים חדשים ב DRM כבר אינם מתאימים יותר לשידורי AM ( "גלים בינוניים") , אם יווצר צורך לבצע אותם .

מתי יהיו שידורי DRM ?

רוב תחנות השידור לתחומי ה- AM נמצאים כבר בשלבים שונים של ניסויים וחלק אף עברו לשידורים סדירים ב- DRM ; ביניהם נמנים BBC האנגלי, רדיו צרפת ו- DEUTCHE WELLE הגרמני. אך השיטה לא מוגבלת לאירופה ויש גם תחנות שידור באסיה ובאמריקה אשר הביעו את כוונתם לעבור בעתיד לשידורי DRM וחלקם החלו כבר בשידורים. באתר האינטרנט של ארגון בעל אותו שם ( DRM ), יש רשימה מפורטת של השידורים . כתובת האתר היינה http://www.drm.org

האם יש צורך במקלט חדש על מנת לקלוט שידורי DRM ?

כן , יש צורך במקלט חדש מכיוון שהמקלטים האנלוגיים הנוכחיים אינם מצוידים בתכונות קידוד ופענוח האיפנון הנמצאת בשידורים החדשים

מה קורה אם אני קולט שידורי DRM אנלוגיים ברדיו האנלוגי שלי ?

רק אלה שברשותם מקלטי DRM יוכלו לשמוע גם את החלק הדיגיטלי של השידור . במקלטים אנלוגיים , ניתן לשמוע באותו זמן רק רעש חזק קבוע כשהמשדר פועל במצב DRM .  יש גם יוצא מן הכללוהוא , כשמושמעת סדרה של טונים מיוחדים שמשמשים רק למטרות מדידה . אלה לא נשלחים במצב DRM ונשמעים כמו סדרה של גירודים מעצבנים במקלטים האנלוגיים .

האם אני יכול להסב את מקלט הרדיו האנלוגי שלי למקלט DRM ?

במקלטים ביתיים, זה תלוי בסוג המקלט, אך מעטים המקלטים שיכולים לשמש לכך, וההסבה כוללת גם שימוש ב- PC ובתוכנה מתאימה. ברכב, מספר יצרנים הודיעו על כוונה ליצר ולשווק מתאמים שיתחברו למרבית סוגי המקלטים ברכב. .

האם DRM מתחרה ב DAB ?

DRM לא אמור להתחרות ב DAB , אלא לשמש השלמתו בתחומי התדרים  האחרים או באזורים שבהם כלל לא קיימים שידורי DAB . חברים רבים בתאגיד DRM הם תחנות שידור הפועלות כבר כעת ב DAB

שמעתי שקיימת שיטת שידור דיגיטלית נוספת בגלים בינוניים (AM) . האם יש נכון בשמועה ?

אכן ישנה שיטה נוספת, מיועדת למטרה דומה, בשם IBOC AM , אשר הומצאה על ידי iBiquity האמריקאית ונמצאת בשימוש מוגבל רק בארה"ב. רוב המומחים מסכימים שליטת ה- DRM יש יתרונות ברורים לאומת IBOC AM .

האם שידורי AM ו FM ייעלמו בעתיד ?

אם שידורי DRM יצליחו כפי שחברי התאגיד מקווים , שידורי רדיו אנלוגיים בתדרים שמתחת ל 30 מגהרץ אכן עשויים להיעלם מהעולם . אבל זה עשוי לקחת עוד זמן רב מאוד – לפחות עד שיהיו בעולם מיליארדי מלקטי רדיו דיגיטליים שיוכלו לקלוט את השידורים , וכן משדרים ויצוד שידור נוסף הנדרש לשם כך .בעתיד , מקלטי רדיו יוכלו לקלוט את שתי השיטות ( אנלוגי ו DRM ).

מה קורה אם אות דיגיטלי ואות אנלוגי משודרים בתדר זהה ?

ישנם כיום תקנים המאפשרים את השימוש בשתי השיטות בו-זמנית באותו תדר, באותה תחנת שידור. שימוש בתקן הזה  יגרום להורדה קטנה באיכות הקליטה של המקלטים האנלוגיים וככל שהמקלט יותר משובח, כך ההשפעה יותר קטנה. לעומת זאת, לאות אנלוגי אין כל השפעה על קליטה דיגיטאלית.

מה קורה אם אני קולט שידורי DRM ברדיו האנלוגי שלי ?

שידור DRM נשמע ברדיו אנלוגי כרעש "לבן".

ומה קורה אם שני אותות DRM משודרים באותו תדר ?

תיאורטית, אם שני האותות שונים , החזק שביניהם יפוענח ,במידה והיחס signal to noise מספיק גדול . מעשית, כמות שידורי ה- DRM איננה כה גדולה ואין מצב בו שני אותות DRM משודרים בו-זמנית באותו תדר.

איך פועלת שיטת DRM למרחקים גדולים עם החזרים מרובים לאורך המסלול ?

אות DRM פועל היטב למרחקים ארוכים, משמעותית יותר טוב משידור AM . כל עוד היחס signal to noise גדול מספיק, וכל עוד תחנות השידור בחרו נכונה את מקדמי השידור השונים להתגברות על אפקט Doppler ואפקט ההשהיה. זו גם הסיבה שכל תחנות השידור מבלעות סדרה משמושכת של ניסויים, לפני התחלת השידורים הסדירים

האם ניתן לקלוט שידורי DRM בתוך מבנים ?

בהחלט - השיטה תוכננה לכך וניתן לקלוט אותות DRM בתוך מבנים, כל עוד עצמת האות גבוהה דייה על מנת להבטיח שיחס signal to noise< המאפשר לפענח את האותות .

האם ניתן לקלוט שידורי DRM גם ברכב ?

בהחלט - השיטה תוכננה לכך וניתן לקלוט שידורי DRM ברכב נוסע . בנוסף לעניין היחס של signal to noise שחייב להתקיים לכל אות שנקלט ( וזה לא משנה אם הוא אנלוגי או דיגיטלי ), גורם נוסף שמשפיע באופן שלילי על הקליטה הוא אפקט דופלר Doppler , מכיוון שמכשיר הקליטה נע, כל עוד מדובר על כלי רכב רגילים במהירות של לא יותר מ 200 קמ"ש.

מה רוחב הפס הנחוץ לשידור DRM ?

אות DRM תוכנן כך שהוא יתפקד במסגרת מטריצת התדרים שמיושמת כיום .  באזורים 1 ו 3  לפי הגדרות ITU (כל הארצות חוץ מאמריקה), יש צורך ברוחב פס של 9 קילוהרץ , ולשידורים בגלים קצרים כמו גם לשידורים בגלים בינוניים. באזור מספר 2 (אמריקה) יש צורך ברוחב פס של 10 קילוהרץ. למרות זאת, שידורי DRM יכולים לפעול בכל תחומי השידור גם ב 4.5 עד 5 קילוהרץ רוחב פס בלבד . מצב המצריך 18 עד 20 קילוהרץ של רוחב פס הוא גם אפשרי . בכל מקרה, איכות הצליל המתקבלת היא פועל יוצא מרוחב הפס המנוצל בשידור , כמובן

מתי יהיה ניתן לרכוש מקלטי DRM ?

ניתן לרכוש כיום מספר מקלטים מסחריים, דוגמת זה של MORPHY RICHARDS האנגלי. בנוסף, יש מגוון לא קטן של תוכנות PC שמאפשרות קליטת שידורי DRM בשילוב עם מקלטי רדיו AM מסויימים. מידע שוטף על זמינות מקלטים כאלו נמצא גם כן באתר ארגון DRM ומתעדכן תקופות..

מה יהיה מחיר המקלטים ?

המטרה היא לשווק את המכשירים היותר פשוטים במחיר שיהיה גבוה בכ 25 דולרים ממקלטי רדיו רגילים ובכ 50 דולרים יותר לעומת מכשירים חצי-מקצועיים רגילים . למרות הנאמר יש לצפות, שהמכשירים הראשונים בשיטת DRM ( ויש לזכור שמדובר בטכנולוגיה חדשה לגמרי ) יהיו הרבה יותר יקרים מהמתוכנן , לפחות בתקופה הראשונה ואכן מחירם בסוף 2007 נע בסביבות 250 – 300 דולר. במבט לרחוק ניתן לאמר בוודאות, שמקלטים שיהיו מסוגלים לקלוט שידורי DRM > לא יהיו יקרים לעומת מקלטי רדיו אנלוגיים.
 
גודל טקסט הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
site search by freefind

מבוא
מבוא לשידורים
דיגיטליים

מילון מונחים בנושא שידורים דיגיטליים

עדכוני האתר Newsletter
טלוויזיה דיגיטלית : בעולם / בישראל - עידן - ערוצים ישראליים דיגיטליים נגישים - בעיות קליטה של השידורים הדיגיטליים של עידן
DTT/DVB-T Digital TV in Israel


שידורי מולטימדיה
DVB-H , MediaFLO קרקעיים ניידים
DMB , DVB-H , MPH ,
MediaFLO
A-VSB

חדשות ציוד / קישורים
רדיו
טלוויזיה
DVB-H, DMB
יצרנים ומפתחים

תקינה ורגולאציה תערוכות אירגונים
קשר ומערכת
אודות האתר
יצירת קשר
about this site
contact us
עדכוני האתר Newsletter
תנאי השימוש באתר