תקני רדיו דיגיטלי : FMeXTRA - VuCastשיטה זו משווקת כעת בשם - Vucast..

טכנולוגית FMeXtra מאפשרת לתחנת רדיו לשדר מספר תוכניות רדיו דיגיטליות שונות בו-זמנית באופן יעיל והופכת בכך כל תחנת רדיו אנלוגית קיימת לקבוצת תחנות באזור הקליטה שלה. המאזין נשאר באותו תדר של התחנה אותה הוא מכיר כל השנים אבל לרשותו מבחר רב של ערוצים דיגיטליים להאזנה איכותית אותם הוא בוחר בלחיצת כפתור .

בחברה DRE המפתחת יצאו מנקודת הנחה , ששידורי רדיו FM מוכרים לכל מאזין רדיו בעולם. לכן , הוחלט להתמקד על פיתוח דיגיטלי של תחום שידור זה במקום לחקות פיתוחים דיגיטליים המוכרים ממקומות אחרים בעולם.

איך זה עובד ?
על ידי דיגיטציה של אות ה FM , המוכר כ "תת-נושא" - subcarrier ( או בקיצור SCA) מציעים ב FMeXtra לכל תחנות הרדיו בעולם מערכת שידור דיגיטלית רבת עצמה ואמינה . עבור תחנות רדיו המשדרות כיום ב FM אנלוגי מציעה FMeXtra מסלול חסכוני ומהיר במיוחד להוסיף ערוצי רדיו דיגיטליים בנוסף לתוכנית האנלוגית הקיימת כיום.

FMeXtra מסוגלת לשדר צליל היקפי 5.1 המקביל באיכותו לזה של Dolby Digital™ 5.1.

אפשר להשתמש ב FMeXtra זה על מנת לשדר מספר ערוצי אודיו על מנת לספק את כל הצרכים של מאזינים, בין אם מדובר במספר תוכניות שונות של מוסיקה ותכנים אחרים או אם מדובר בערוצי שמע בשפות שונות, בהתאם לצרכים הספציפיים של כל תחנה. !

אפשר להשתמש ב FMeXtra לצורך שירות מסרים ,קליפים של וידאו ולישומים של שידור נתונים בפורמטים נוספים אחרים והיא גם מאפשרת שילוב של מערכות גישה מותנית - conditional access - בתור מערכת רדיו למנויים .

היתרון הגדול ביותר של שיטה זו היא האפשרות להפעיל אותה כמעט באופן מיידי . FMeXtra עובדת על ציוד שידור FM אנלוגי קיים ו בארה"ב , הודות לכך , אין אפילו צורך באיזור הרגולטור לבצע שידורים כאלה ! .

טכנולוגיה
שידורי FM מורכבים ממספר אותות המתווספים ביחד .למרות זאת, אי אפשר לשמוע את כולם בצורה ישירה . חלק מאותות אלה כבר מוכרים לכל , כמו למשל נורת החיווי "STEREO" הנדלקת במקלט הממחישה למאזין שהוא שומע שידור סטריאופוני . ב FMeXtra משתמשים באותות בלתי-שמיעים נוספים המוכרים כתת-נושאים (subcarriers) או,ליתר דיוק, אותות SCA .רוחב הפס הזמין עבור אות SCA של FMeXtra תלוי בקונפיגורציה הספציפית של כל תחנת רדיו - בהתאם לשידור מונו או סטריאו , ואם יש כבר אותות SCA . FMeXtra מתוכננת להיות גמישה ולהכיל הרבה קונפיגורציות אפשריות לבחירה . באות שידור FM סטריאו טיפוסי , ה FMeXtra יכול לנצל את הספקטרום שבין 53k-99kHz. רוחב פס זה מספיק על מנת להכיל עד ארבע תחנות ב AM . שלא בדומה ל FMeXtra , אות השידור בשיטת הרדיו הדיגיטלית היברידית האמריקאית IBOC ( או גם HD Radio) אינו חלק מאות ה FM . אותות ה IBOC נוצרים באופן נפרד ועצמאי לחלוטין . לכן, FMeXtra גם תואמת את שיטת IBOC ההיברידית

תחום תדרי ה FM ( ספקטרום) לא נוצל במלואו במשך שנים רבות מכיוון שטכנולוגיות השידור הדיגיטליות לא היו מפותחות דיין על מנת להטמיע כמות מספקת של ביטים בתוך נפח נתון . אות ה RDS SCA הישן מכיל רק 700 ביטים בשניה, שהוא קצב ביטים נמוך מאוד , איטי אפילו ממודמים אנלוגיים . לשם השוואה , טכנולוגיית FMeXtra מאפשרת הטמעה של 64,000 ביטים בשניה בקונפיגורציות סטריאו . טכנולוגיית FMeXtra עושה שימוש בחלק ניכר מעקרונות ותיאוריות השידור המתקדמות ביותר המוכרות כיום . הישום העצמתי ביותר של FMeXtra קורה כשהשידור האנלוגי מתקיים במצב מונו

בקונפיגורציה כזו ,ה FMeXtra יכולה לנצל את כל רוחב הפס שבין 20-99kHz ומסוגלת לספק יותר מ 128,000 ביטים בשניה , יותר ביטים מקו נתונים יחודי בפרוטוקול ISDN .
ה"שורה האחרונה" היא, ש FMeXtra הופך ספקטרום לא מנוצל לביטים . הדרך בה ביטים אלה מנוצלים היא גמישה לחלוטין ותלויה במאפיינים של תחנת ת הרדיו עצמה .על ידי שילוב בין FMeXtra עם טכנולוגיות דחיסה מתקדמות כמו aacPlus™ של חברת Coding Technologies, ניתן לספק כיום ערוצים רבים באיכות שמע גבוהה וצליל היקפי מרשים . FMeXtra יכולה לשדר גם קליפים מלאים של וידאו בזמן אמיתי , נתונים ושירותים אחרים המוגבלים אך ורק בהתאם לדרישות התחנה ולמקלטים בשימוש המאזינים.

בדיקות בשטח
שיטת שידור זו עדיין לא מיושמת בפועל. אך כתב של מגזין הרדיו המכובד RWonline יצא לבדיקות שטח באזור בו מבוצעים שידורי נסיון בשיטה זו. הבדיקות בוצעו בנסיעה באזור. התוצאות היו מרשימות והמסקנה של הכתב היתה, שמדובר בשיטה מבטיחה ביותר. קראו את כל המבחן .

 
גודל טקסט הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
site search by freefindמבוא
מבוא לשידורים
דיגיטליים

מילון מונחים בנושא שידורים דיגיטליים

עדכוני האתר Newsletter
טלוויזיה דיגיטלית : בעולם / בישראל - עידן - ערוצים ישראליים דיגיטליים נגישים - בעיות קליטה של השידורים הדיגיטליים של עידן
DTT/DVB-T Digital TV in Israel


שידורי מולטימדיה
DVB-H , MediaFLO קרקעיים ניידים
DMB , DVB-H , MPH ,
MediaFLO
A-VSB

חדשות ציוד / קישורים
רדיו
טלוויזיה
DVB-H, DMB
יצרנים ומפתחים

תקינה ורגולאציה תערוכות אירגונים
קשר ומערכת
אודות האתר
יצירת קשר
about this site
contact us
עדכוני האתר Newsletter
תנאי השימוש באתר