שידורי טלוויזיה דיגיטליים - שאלות ותשובות


מה הם שידורי טלוויזיה סיפרתיים (דיגיטליים) ?
טלוויזיה סיפרתית היא שיטה חדשה לביצוע שידורי טלוויזיה והיא שונה מהשיטת השדור הנהוגה כיום המוכרת כשיטה אנלוגית. בעוד שהשידור האנלוגי הוא בצורת גל המשכי , השידור הסיפרתי הוא בצורת ביטים ( bit ) של נתונים. טלוויזיה סיפרתית עולה על טלוויזיה האנלוגית מכמה סיבות :
- היא מספקת תמונה ברורה וחדה יותר. אין יותר יותר הפרעות קליטה שונות, המוכרות בקליטת שידורים אנלוגיים ( דבר המוכר במיוחד באזורים קשי קליטה מבחינה טופוגרפית כמו איזורים עם הרים ועמקים ).
- בטלוויזיה סיפרתית ניתן יהיה לשדר / לקלוט הרבה יותר ערוצים תוך ניצול יעיל ביותר של ספקטרום השידור .
- היא מציעה פורמט תמונה חדש ומהנה הרבה יותר : מסך רחב ( widescreen כלומר , יחסי מסך 16 :9) שהוא, בעצם, פורמט הצפיה הנוח והמתאים ביותר לעין אנוש באופן טבעי.
- שידור טלוויזיה סיפרתי גמיש מאוד . פרט לצפיה בטלוויזיה ניתן לגלוש במקביל באינטרנט או לבצע פעולות שונות מהבית כמו, למשל, בנקאות ביתית, גישה לנתונים ובצוע פעולות במשרדי ממשלה (T-government ) ועוד.
הצפיה עצמה הופכת להיות אטרקטיבית יותר מכיוון שניתן יהיה לבחור, למשל לצפות בתוכנית ממיבחר זיות צילום שונות. כמו כן ניתן ליהנות אינטראקטיביים שונים המוצעים על ידי הערוצים עצמם, בדומה למה שקורה בטלוויזיה באמצעות בכבלים וזו שבאמצעות לווין.

מה הציוד נידרש לקליטת לשידורי טלוויזיה סיפרתיים ?
מקלט טלוויזיה סיפרתי (במיקרה כזה הצפיה היא באיכות דיגיטלית ) או מקלט טלוויזיה אנלוגי, אליו מחובר ממיר דיגיטלי י לאנלוגי. הממיר קולט את אות שדור הספרתי ומחליף אותו לאות אנלוגי שטלוויזיה אנלוגית מסוגלת לפענח ולהציג לצופה. במיקרה כזה מדובר בצפיה בשדור אנלוגי.

מה יקרה עם מקלטי הטלוויזיה האנלוגיים הקיימים ?
בשלב ראשון של הפעלת שדורי הטלוויזיהם הספרתיים הקרקעיים יימשכו השידורים הקרקעיים האנלוגיים הרגילים במקביל לאלה הספרתיים. קהל הצופים יקבל הודעה מוקדמת זמן רב מראש לגבי המועד אותו אישרו
הרשויות כמועד הסופי להפסקת השדורים האנלוגיים. תקופת המעבר זו נועדה לעזור לקהל הצופים להיערך לקראת העתיד. הציבור יוכל להחליט ,אם ברצונו להצטייד אך ורק בממיר מתאים ( בעלות נמוכה ) או אולי לרכוש לרכוש מקלט טלוויזיה ספרתי חדיש. יש להדגיש כי בכל בכל מיקרה, אין צורך להחליף את מקלט הטלוויזיה
אנלוגי קיים וזאת, מכיוון בכל מקרה ניתן להוסיף למקלט כזה ממיר חיצוני.

מה הוא הממיר ( box top set ) הסיפרתי ומה הוא עושה ?
הממיר הוא קופסה הדומה מאוד לממיר הכבלים המוכר היטב בישראל. ( במיקרה זה אין הבדל אם מדובר השרותים האנלוגיים או אלה הספרתיים). כאמור, אם אין ברשותכם מקלט טלוויזיה חדיש סיפרתי עליכם להצטייד
בממיר ספרתי להציב אותו יש לחבר למקלט הטלוויזיה . את כבל האנטנה ( הפנימית או החיצונית ) הקולטת את השידור הסיפרתי מחברים לממיר. מהממיר יוצא כבל אחר אותו מחברים לכניסת האנטנה של מקלט טלוויזיה
אנלוגי. הממיר קולט את השידור הסיפרתי וממיר ("מתרגם" ) את האותות הספרתיים לאותות אנלוגיים, שמקלט הטלוויזיה הישן מסוגל לזהות ולהציג כתמונת טלווזייה ופס קול רגיל .

האם יש צורך באנטנה מיוחדת או בחיבורים מיוחדים ?
באופן עקרוני - אם ציוד הקליטה האנלוגי שברשותכם תקין, תוכלו לקלוט איתו גם שידורים סיפרתיים.

מה הם שידורי טלוויזיה SDTV ?
SDTV ראשי תיבות של Standard Definition Television . הכוונה לשידורי הטלוויזיה סיפרתיים "רגילים" עם כל התכונות שצויינו למעלה.

מה הם שידורי טלוויזיה HDTV ?
HDTV ראשי תיבות של High Definition Television . מדובר בשדורי טלוויזיה איכותיים הנובעים מהעובדה שמדובר בתמונת מסך המורכבת ממספר מוגדל של קווים לתמונה ( עד פי שניים משיטת השדור האנלוגית
הנהוגה כיום ישראל ). יתרונות נוספית כוללים תמונה ללא ריצוד, תמונה עם מסך רחב (16:9 ,widescreen ), פס קול איכותי סיפרתי בשיטת Dolby digital .

איך האיכות של שידורי טלוויזיה SDTV בהשוואה ל- HDTV ?
HDTV נותנת תמונה חדה יותר מ SDTV מכיוון שבמסך יותר קווים ופיקסלים. אלה עושים את התמונה חדה וברורה יותר לצפיה. למרות זאת , ה- "איכות", כפי שהיא נתפשת על ידי הצופה , מושפעת מגורמים נוספים פרט לחדות ואלה כוללים :
בהירות וניגודיות ( קונטרסט ) מסך
ריענון הצבע
סוג החומר הניצפה
גודל המסך ומרחק הצופה ממנו
פורמט התמונה ( 4:3 או 16:9 )
איכות הצליל הנילווה לתמונה
איכות הקליטה עצמה

האם שדורים ספרתיים קרקעיים יכללו גם שדורים ב HDTV ?
באופן עקרוני התשובה חיובית , אבל זה לא יקרה בטווח הקרוב והדבר נובע מהעובדות הבאות : בתקופת ההפעלה הראשונית של השדורים הספרתיים הקרקעיים יימשכו במקביל השדורים האנלוגים, הצורכים רוחב פס גדול לכל ערוץ בודד. שדורי טלוויזיה בחדות גבוהה מרציכים רוחב פס גדול במיוחד וזאת, בגלל ריבוי הנתונים ששדור כזה מצריך ( ערוץ אחד בחדות גבוהה מקביל בניפחו לערוץ בודד ספרתי רגיל ). בתחילת 2006 יופעלו (תחילה בצרפת ) שדורי טלווזייה ספרתיים קרקעיים בפורמט שדור חדש ( MPEG4 ) המאפשר ניצול יעיל יותר של רוחב הפס. בצרפת ינוצלו לראשונה פורמט זה לבצוע שדורי טלוויזיה ספרתיים קרקעיים בחדות גבוהה.
במדינות שונות באירופה דוחים את תחילת השדורים הקרקעיים בחדות גבוהה למועד מאוחר בעיקר משום שהמעבר משדורים אנלוגיים לספרתיים אמור להמשך במרבית המדינות מספר רב של שנים ובמרבית המקרים מעוניינים להתמודד עם כל אתגר בנפרד. ייתכן מאוד, שבמדינות עם אוכלוסיה קטנה יותר ניתן ליישם הפעלת שדורים בחדות גבוהה במהירות רבה יותר.
בעקרון ניתן לומר, שככל שהפעלת השידורים הדיגיטליים הקרקעיים תתאחר לקראת סוף העשור הראשון של המאה העשרים ואחת כך ירבו הסיכויים שבמדינות אלה יופעלו השידורים בשיטת הדחיסה החדשה יותר MPEG4 ובחדות גבוהה.

מה פירוש Multichanneling ?
אחד מיתרונות מהיתרונות הבולטים של השידור סיפרתי הוא היכולת ( לעומת שידור אנלוגי ) להשתמש בתדר אחד לשידור מיספר ערוצים במקביל . שידור כזה ניקרא "שידור רב ערוצי" (MultiChannel ).

מה פירוש Datacasting ?
Datacasting הוא שידור נתונים שונים במקביל לשידור הטלוויזיה הרגיל . נתונים כאלה יכולים לכלול טלטסקט , כתוביות , מידע העשרה על התוכניות, לוח תוכניות אלקטרוני ( EPG ) , שירותי קניות , שירותי בנקאות וכדומה.

מי הם הגופים שמתנגדים להפעלת שידורים כאלה בישראל ?
חברות הכבלים והלווין מנסות למנוע או לפחות לדחות למועד בלתי אפשרי את ההפעלה של שידורי טלוויזיה דיגיטליים קרקעיים בישראל. הן טוענות (וטועות, אבל מה זה משנה, העיקר שהן עושות מזה רעש) שהפעלת שידורים כאלה תתרום להחמרה במצבן הכלכלי שהוא גרוע בלאו הכי . הן סבורות, שמאות אלפי אנשים יתנתקו מהשירותים שהן מציעות ויחזרו לצפות בחמישה עד שישה ערוצים וזהו ( זה לא קרה בשום מקום בעולם, אז אין סיבה שזה יקרה דווקא בישראל). במשרד התקשורת ובסיוע פעיל ותקיף של הגולטור על כבלים ולווין מאמצים את הגישה הותרנית והרחמנית ומושכים ברגליים זה זמן רב , על מנת לעכב הפעלת שידורים כאלה ככל שאפשר. ברור שיש כאן מעשה הנוגד את האינטרס הציבורי אך אין ספק שגם כאן, כמו בעניינים רבים אחרים , הקדמה תנצח
 
גודל טקסט הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
site search by freefind
מבוא
מבוא לשידורים
דיגיטליים

מילון מונחים בנושא שידורים דיגיטליים

עדכוני האתר Newsletter
טלוויזיה דיגיטלית : בעולם / בישראל - עידן - ערוצים ישראליים דיגיטליים נגישים - בעיות קליטה של השידורים הדיגיטליים של עידן
DTT/DVB-T Digital TV in Israel


שידורי מולטימדיה
DVB-H , MediaFLO קרקעיים ניידים
DMB , DVB-H , MPH ,
MediaFLO
A-VSB

חדשות ציוד / קישורים
רדיו
טלוויזיה
DVB-H, DMB
יצרנים ומפתחים

תקינה ורגולאציה תערוכות אירגונים
קשר ומערכת
אודות האתר
יצירת קשר
about this site
contact us
עדכוני האתר Newsletter
תנאי השימוש באתר