שידורי רדיו דיגיטליים - שאלות ותשובות


מה זה DAB ?
DAB הן ראשי תיבות של Digital Audio Broadcasting שהיא שיטה לשידורי רדיו באיכות שמע משובחת . יתרונות השיטה ::
1. איכות שמע ספרתית ( דיגיטלית) ללא הפרעות ובאיכות הדומה לזו של תקליטורים ( CD) .
2. ניידות - DAB מאפשר קליטת תוכניות תוך כדי תנועה באמצעות אנטנת מוט רגילה
3. תחנות חדשות - בטכנולוגיה זו ניתן להציע למאזינים מיגוון מוגדל של ערוצים
4. שימוש קל - אין צורך יותר בכיוון מחדש של תדר התחנה בזמן הנסיעה
5. ניתן לקבל מידע בצורת טסקט , תמונה או קובץ נתונים על צג המקלט או באמצעות מערכות אחרות (למשל : מערכת ניווט , מחשב נייד ועוד).

אבל האם רדיו כזה לא ינצל תדרים נוספים חדשים ?
לא . DAB מנצל את ספקטרום השידור בצורה יעילה יותר

ואיך בדיוק זה נעשה ?
כל תדר של DAB מעביר עד שישה ערוצי סטריאו במיקבצים המכונים מולטיפקס ( multiplex ), בניגוד לשידורי AM ו FM ,בהם כל תדר מיועד לערוץ שידור אחד בלבד . בתדר DAB כזה ניתן לשדר במקום 6 ערוצי סטריאו גם 12 ערוצי מונו או 4 ערוצי סטריאו ו 4 ערוצי מונו
.
כיצד ניתן לשנות את המיקבץ על פי הצרכים ?
ה multiplex מבחינה דיגיטלית הוא פשוט אוסף של אותות שחוברו יחדיו לצורכי שידור. היתרון הגדול ב DAB הוא, שניתן לשנות את האוסף הזה לפי הצרכים המישתנים כאשר מבחינת המשדרים אין צורך לבצע שינוי כלשהוא .

ולמה זה כל כך חשוב ?
פשוט מאוד . מדובר מערכת שידור גמישה מאוד . מערכות השידור הקיימות כיום ( AM ו FM ) אך הן חסרות גמישות לחלוטין . תארו לעצמכם , למשל , שתחנה מסויימת מעוניינת להעביר בשידור חי אירוע ספורט אבל אינה מעוניינת לוותר על שידור המוסיקה הרגילה ( אירוע ספורט ) המתוכננת מראש . ב DAB אין בעיות : שתי התוכניות תשודרנה במקביל וזאת הודות לעובדה , ששידור של דיבור אינו תופס הרבה נפח.

את מי בכלל ה multiplex הזה צריך לעניין ?
כל הסיכויים הם , שתחנות הרדיו יהיו מעוניינות בהם במיוחד, כיוון שההוצאות על כל ערוץ קטנות יותר ( בדומה להפחתת העלויות בשידור דיגיטלי לעומת שידור אנלוגי לוויני). גם המאזינים ירוויחו : יותר ערוצי שידור עם מיגוון תכנים גדול יותר מהקיים .

מה צריך על מנת לקלוט שידורי DAB ?
על מנת לקלוט שידורי DAB יש צורך להצטייד במקלט מיוחד או להוסיף רכיב נוסף למקלטי הרדיו למכונית . לקליטת השידורים יש צורך אנטנה ייעודית ולמקלטי רדיו במכונית ניתן לרכוש גם אנטנה מסוג dual-mode שקולטת בשני התחומים DAB וב- FM .

ומה בנוגע למקלטים ולמחירם הגבוה ?
מי שזוכר את התקופה בה התחילו למכור את נגני CD בוודאי שכח את מחירם הגבוה של הראשונים ואיך מחירם צנח בתוך שנים ספורות בעשרות אחוזים . הכלעניין של היצע וביקוש והביקוש למקלטי DAB כבר כיום עולה על היצע . עם הגדלת הייצור ילך ויירד מחירם .

האם שידורי AM ו FM יימשכו במקביל ל DAB ?
אכן אלה יימשכו לפרק זמן של מיספר שנים מתוך כוונה תוך כוונה לסגור לחלוטין את שידורי AM / FM במועד קבוע מראש (בקנדה השידורים מתוכננים להיפסק ב- 2010 ). בכל מיקרה , כל מקלטי ה DAB מאפשרים גם קליטת שידורים ב FM.

האם שידורי ה DAB אינם יקרים ?
כל החישובים מראים ,שלמרות ההקעה הראשונית הם זולים יותר משידורי AM או FM .

מה המצב באירופה ?
ה DAB הוכר כתקן בינלאומי. רישתות DAB נירחבות קיימות כיום בשבדיה (85% - כעת בהקפאה זמנית על פי החלטת ממשלה) , בריטניה( 60%) ) , הולנד ( 50% ) , גרמניה ( 60% ) , קנדה ( 51%) ובמדינות רבות אחרות אוסטריה ,דנמרק , צרפת, פינלנד( הפסקת שידורים זמנית) , איטליה, ספרד ושוייץ ) מתקיימים שידורים ניסיוניים. בחלק מהמדינות הושלמו הניסויים וכבר עברו לשלב הקצאת התדרים .

מדוע אין שידורי DAB בישראל ?
מי אמר שאין ? ישראל היא מחלוצות שידורי DAB-ה בעולם ושידורים כאלה מבוצעים בהצלחה
רבה על ידי חברת בזק במיסגרת ניסיונית מאז שנת 1996. בנוסף לשידורי BAD, בזק מבצעת גם
שידורים ניסיוניים בתחום הטלוויזיה הדיגיטלית הקרקעית DTT/ DVB-T אבל בזק אינה קובעת את
מדיניות השידורים בישראל ומישרד התיקשורת טרם פירסם קביעותיו בעניין . יש לקוות שהנושא
יטופל בתקופה הקרובה .

האם אני יכול לקחת את רדיו DAB-ה שלי לחו"ל ולהאזין לאותן תחנות ?
לא . שידורי הרדיו הדיגיטלי DAB הם קרקעיים ומקומיים בלבד ומתבססים על קליטת שידורים מתחנות מימסר ומשדרים בעלי טווח שידור מוגבל בלבד.

אם אני לוקח אל מקלט ה DAB שלי לחו"ל, האם אוכל להאזין לתחנות DAB מקומיות ?
הכל תלוי המשינה אליה אתה נוסע. בבריטניה , למשל, וגם בישראל שידורי ה DAB מבוצעים בתחום תדרי VHF המכונה BAND III . לעומת זאת, במרבית מדינות אירופה מנצלים דווקא תחום תדרים שונה המכונה Band L . אם אתה רוצה לנסוע לחו"ל וליהנות משידורי DAB , עליך לדאוג למכך שיהיה ברשותך מקלט DAB דו-תיקני , כלומר מקלט המסוגל לקלוט בשני תחומי השידור BAND III ו L Band בו זמנית.

האם אני יכול לקלוט תחנות DAB מאמריקה או ממדינות אחרות במקלט שלי ?
לא. הניגוש לרדיו לוויני או לרדיו באינטרנט, רדיו DAB ניקלט אך וקר בתחום אזור הכיסוי של רשת משדרים הפרושה על פני הקרקע בכל מדינה בה מתקיימים שידורים כאלה.

לאיזה סוג של אנטנה אני זקוק ?
מקלט ה HiFi הדיגיטלי מגיע בדרך כלל עם אנטנה פנימית בצורת תיל נחושת מצופה פלסטיק, דו או חד קוטבי. מקלטים מיטלטלים כוללים בדרך כלל אנטנה טלסקופית מתקפלת ו לפעמים היא מובנית בתוך האוזניות. האנטנות המסופקות עם המקלטים תפעלנה היטב אם אתם נימצאים בטווח הקליטה של המשדר. אבל אם אתם נימצאים במרתף בנין ,במיבנה עשוי מעטפת פלדה או מיבנה בטון מחוזק פלדה, תיתקלו קרוב לודאי בבעיות קליטה. על קשיי קליטה כאלה ניתן להתגבר בעזרת אנטנה חיצונית . המדד הקל ביותר לבדוק אם תיתקל בבעיות קליטה במקום בו אתה מעונין להציב רדיו DAB הוא לבדוק, אם אתה נתקל בקשיי קליטה ברדיו FM או בטלפון אלחוטי. על מנת לקבל תוצאות מירביות בעזרת אנטנה חיצונית מומלץ להשתמש באנטנת דיפול רב-כיוונית ( אנטנה כזו תיתן תוצאות טובות מאוד באזורים עם עוצמת שידור בינונית עד גבוהה ובתנאי שלאנטנה יש קיטוב אנכי ) ובמקרים קיצוניים מומלץ להשתמש באנטנת Yagi הגדולה יותר מאנטנת דיפול אבל היא כיוונית מאוד ומאפשרת קליטה ובה גם באיזורים קשי קליטה במיוחד וכאשר כל המשדרים הם באותו כיוון. את אנטנת Yagi-ה יש לכוון אל המשדר . כל אנטנות DAB חייבות להיות עם קיטוב אנכי. ככל שהאנטנה מותקנת גבוה יותר כך תשתפר איכות הקליטה . אם אינך מסוגל להתקין אנטנה כזו בעצמך, רצוי להיעזר במתקין אנטנות מנוסה ( בדוק את מדריכי הטלפון המסווגים באזור מגוריך ) . חשוב להדגיש בפני המתקין שמדובר בהתקנת אנטנה לקליטת שידורי רדיו דיגיטלי DAB .

האם אני יכול להשתמש באנטנת ה FM או הטלווזייה לקליטת שידורי DAB ?
סביר להניח שלא, אבל כדאי לנסות. בחלק מהמקרים ייתכן מאוד שתצליחו לקלוט את תחנות ה DAB בעזרת האנטנה הרגילה שכבר מותקנת בביתכם , אבל הקליטה הטובה ביותר תתקבל , אם תתקינו אנטנה המותאמת במיוחד ל DAB .

האם אני זקוק לאנטנה מיוחדת למקלט ה- DAB שבמכונית ?
כן . אנטנת FM המותקנת במכונית אינה מתאימה לקליטת שידורי BAD. כיום ניתן לרכוש אנטנה משולבת FM/DAB כך שאין צורך בהתקנת שתי אנטנות ניפרדות. חשוב לזכור, שהתקנת אנטנה לקליטת שידורי DAB בלבד לא תאפשר אח"כ קליטת שידורי רדיו אנלוגיים בגלים אחרים ( כמו FM , AM ).

האם ניתן לקלוט את השידורים בכל רחבי המדינה ?
באופן עקרוני הכיסוי של שידורי DAB אמור להיות כלל ארצי . יתכן שבשלבי ההפעלה הראשוניים לא תיתאפשר קליטה בכל רחבי המדינה, אבל מכיוון שמערכת משדרי רדיו DAB היא הרבה יותר חסכונית ומצריכה מספר קטן הרבה של משדרים ( ולכן גם עלותה נמוכה בהרבה מזו של מערכת שידור כלל ארצית ב FM , למשל ) יתכן מאוד שבתוך זמן קצר יושג כיסוי כלל ארצי.

האם הקליטה זהה בכל המקומות ?
לא. הקליטה תלויה במיקום של המאזין. אם הוא נמצא בשולי אזור הכיסוי הוא עלול להתקל מדי פעם בנתקים בקליטה. במקרים כאלה מומלצת התקנת אנטנה חיצונית.

האם ניתן לקלוט תחנות מקומיות מאזורים אחרים של המדינה ?
לא . מכיוון שמדובר במשדר מקומי בלבד, ניתן לקלוט רק את המיקבץ המשודר במשדר זה .

האם בנוסף לשירותי הרדיו מסופקים שירותי נתונים כלשהם ?
בהחלט . תחנות הרדיו עשויות לספק שירותי נתונים כמו לוח שידורים אלקטרוני ( EPG ) וייתכן מאוד שלאלה יתווספו בקרוב שירותי נתונים אחרים. הטכנולוגיה , בכל מיקרה, זמינה וקיימת .

מהו מולטיפלקס ?
מיקבץ הוא קבוצת תדרים הכוללים שידורי רדיו ונתונים. בזכות הטכנולוגיה הדיגיטלית ניתן להעביר הרבה יותר ערוצי רדיו ונתונים באמצעות תדר בודד לעומת FM , למשל . כתוצאה מכך מתפנה מקום נוסף לערוצים חדשים.

מה מחיר מקלטי DAB ?
מחיר מקלטי Hi-Fi בבריטניה מתחיל ב 120 ליש"ט ועשוי להגיע עד ל 3000 ליש"ט ... מכשירים מיטלטלים מתחילים ב 80 - 90 ליש"ט וכמוהם גם מחיר כרטיסי DAB למחשב . מכשירי סטריאו משולבי DAB עולים בממוצע 400 ליש"ט. בגלל העובדה שמדובר בטכנולוגיה חדשה, המוצרים עדיין יקרים יחסית . יש לצפות לצניחה דרמטית במחירי המכשירים בתוך כשנה עד שנתיים ואז מחיריהם יהיו עממיים.

מה מחיר דמי המנוי לשירותי ? DAB ?
השירות ניתן בחינם , ממש כמו שידורי רדיו רגילים ב AM וב FM.

מהו הטקסט ?
כל מכשירי DAB מגיעים עם לוח תצוגה קטן. לוח תצוגה זה משמש שתי מטרות :
1. הוא מאפשר לדפדף ברשימת התחנות הזמינות להאזנה באזור בו נמצא המאזין,
2. הוא מציג שורת טקסט המשודרת מאולפן התחנה שניבחרה להאזנה.
מרבית התחנות משדרות בעיקר את שמן ותוני השידור שלהן . בנוסף הן יכולות לשדר את שם השיר, שם המבצע, שמות השירים הבאים בתור ברשימת השידור (PLAYLIST ) וכן להעביר כותרות החדשות, נתוני בורסה, מזג האויר ולמעשה כל טקטס .

האם יש התאמה בין שידורי DAB לשידורי WorldSpace ?
לא. מדובר בשתי שיטות שידור ותחומי תדרים שונים בתכלית. שידורי WorldSpace הם שידורים לוויניים, המבוצעים בתחום תדרים שונה מאלה של שידורי BAD. לקליטת שידורי WorldSpace יש צורך במקלט ניפרד.

אז מה רע בכל זאת ב DAB?
החסרון הבולט בתקן השידור הנוכחי הוא העובדה, שהוא התיישן בשנים האחרונות ואינו עומד בדרישות העכשוויות מבחינת תקני אודיו דגייטליים מתקדמים . החסרון של התקן בולט עוד יותר נוכח העובדה, שהוא תקן "סגור" שאינו ניתן לשדרוג מבחינת תוכנה. כלומר, כל תקן חדש שיאומץ כבר לא יתאים למקלטים הנמכרים כיום. תקן DAB נחשב כיום לבזבזני ביותר מבחינת רוחב הפס הנדרש לצורך שידור מספר נתון של ערוצי רדיו, בהשוואה לאפשרויות הטכנולוגיות הזמינות כיום עם פורמטים חדשים של כיווץ נתונים דייגטלי ( למשל: AAC) .
בנוסף, תחנות רדיו רבות המשתמשות כיום בתקן לא השכילו או לא רצו להשתמש ברוחב פס נדיב על מנת לספק את השידורים והתוצאה היא איכות שמע מבישה ביותר שבמקרים רבים גרועה מזו המתקבלת בשידורי FM איכותיים.
ולבסוף , בדרום קוריאה פותח תקן משופר המתבסס אמנם על DAB אבל מרחיק לכת עד כדי שידורי מולטימדיה הכוללים רדיו+טלווזייה . תקן זה נקרא DMB והוא נדון בפרק אחר באתר ( ראו תפריט).
כל אלה הביאו בשלהי 2005 להבנה, שי לפעול בהקדם על מנת להנפיק תקן DABמשופר המכונה כעת DAB גרסה 2. תקן כזה טרם פורסם ברבים באמצע 2006.
 
גודל טקסט הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
site search by freefind


אודות האתר
יצירת קשר
about this site
contact us
עדכוני האתר Newsletter
תנאי השימוש באתר