שידורים דיגיטליים קרקעיים - רדיו דיגיטלי , טלוויזיה דיגיטלית digital television digital radio DAB dvbT dvb-t dmb
גודל טקסט הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
היסטוריה : סיר ג'גדיש צ'נדרה בוז Sir Jagadish Chandra Bose

סיר ג'גדיש צ'נדרה בוז ( 30 בנובמבר 30, 1858 – 23 בנובמבר 1937) ייד בנגל , הודו היה מדען רב-תחומי : פיזיקאי, ביולוג, בוטניקאי, אכריאולוג וסופר בתחום המדע הבדיוני . הוא היה מחלוצי המחקר בתחום הרדיו ואופטיקה של גלי מיקרו , תרם רבות למחקר הצמחים וליסודות המדע הניסויי בתת היבשת ההודית. הוא נחשב לאחד מאבות מדעי הרדיו כמו גם מאבות המדע הבדיוני בבנגל .הוא גם היה האדם הרשון מתת היבשת ההודית שרשם פטנט אמריקאי בשנת 1904.


בוז נולד בבנגל בתקופת הראג' ההודי והשלים את לימודיו הגבוהים בקולג' סן קסאביר שבקלקטה . הוא המשיך את לימודיו הגבוהים בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת לונדון אך לא הצליח להשלים אותם בשל בעיות בריאות. הוא שב להודו והצטרף לנשיאות הקולג' של אוניברסיטת קלקטה בתור פרופסור לפיזיקה. שם, למרות האפליה והיעדר מימון וציוד ביצע בוז מחקר מדעי . הוא רשם התקדמות משמעותית במחקר איתות אלחוטי מרחוק והיה הראשון להשתמש בצמתים של מוליגים למחצה על מנת לזהות אותות רדיו . עם זאת, במקום להשיג רווחים מסחריים מתגליותיו בוז פרסם אותן בפומבי לטובת מחקרים נוספים בתחום.

הפיזיקאי התיורתיקן הבריטי ג'יימס מקסוול שיער באופן מתמטי את קיומם של גלים אלקטרומגנטיים בעלי אורך גל שונה אבל מת בשנת 1879 לפני שהשערותיו הוכחו באמצעות ניסוי . הפיזיקאי הבריטי אוליבר לודג' הדגים את קיום הגלים של מקסוול ששודרו באמצעות כבלים בשנת 1887-88. הפיזיקאי הגרמני היינריך הרץ הדגים באופן ניסיוני בשנת 1888 את קיומם של גלים אלקטרומגנטיים בחלל החופשי . לודגק המשיך את עבודתו של הרץ ואף דיבר עליה במהלך הרצאה לזכרו בחודש יוני 1894 (אחרי מות הרץ ) ופרסם אותה בצורת ספר . העבודות של לודג' משכו תשומת לב מדענים במדינות שונות , כולל בוז בהודו .

ההיבט המרשים של המחקר ההמשכי של בוז בתחום גלי המיקרו היה בקיצור אורכי הגל לרמת מילימטרים ( אורך גל של כ 5 מ"מ) . הוא הבחין בחוסר היעילות של הגלים הארוכים עבור מחקר בתכונתן לדמות אור .

בשנת 1893 הדגים ניקולה טסלה לראשונה תקשורת רדיו .שנה מאוחר יותר בחודש נובמבר 1894 ( אולי 1895) בוצעו הדגמות פומביות בקלקטה , בוז הצית אבק שריפה וצלצל בפעמון ממרחק באמצעות שימוש גלי יקרו באורך של מילימטרים ספורים . המושל סיר מקנזי נכח בהדגמות של בוז בבנין העיריה של קלקטה . בוז כתב אז ש “האור הבלתי נראה מסוגל לעבור בקלות דרך קירות לבנים, בנינים וכו' . על כן, ניתן לשגר הודעות באמצעותו בלי צורך להשתמש בכבלים .” ברוסיה, פופוב ביצע ניסוי דומה . בחדוש דצמבר 1895, המסמכים של פופוב מראים שהואהתכוון לבצע לאיתות מרוחק באמצעות גלי רדיו.

המאמר המדעי הראשון של בוז , “אודות קיטוב של קרניים חשמליות באמצעות גבישים בעלי השקפות כפולה ” שוגר ל Asiatic Society of Bengal במאי 1895, כשנה לאחר פרסום המאמר של לודג' . המאמר השני שוגר ל Royal Society of London באמצעות הלורד ראליי באוקטובר 1895. בדצמבר 1895 העיתון הלונדוני Electrician (מספר 36) פרסם את מחקרו של לודג' “אודות פולאריסקופ חדש ”. באותה עת ,המילה coherer , שהוטבעה על ידי לודג' שמשה בעולם דובר האנגלית על מנת לתאר מקלטים וגלאים של גלי הרץ . בוז כתב במאמר שהוא מתכוון לשפר את ה coherer אבל לא עלה בדעתו לרשום על כך פטנט...

במאי 1897, שנתיים אחרי ההדגמה הפומבית של בוז בקלקטה ביצע מרקוני את ניסוי האיתות האלחוטי שלו ב Salisbury Plain. בוז נסע ללונדון למסע הרצאות בשנת 1896 ופגש את מרקוני שביצע באותה תקופה נסיונות בשידורי רדיו אלחוטיים עבור הדואר הבריטי .בראיון הביע בוז חוסר ענין בטלגרפיה מסחרית והציע לאחרים להשתמש במחקריו . בשנת 1899, במסמך שהוגש לחברה המלכותית בלונדון הודיע בוז על פיתוח "coherer ברזל-כספית-ברזל עם גלאי טלפון"

נראה, שההדגמות של בוז בתחום האיתות האלחוטי מרחוק קדמו לאלה של מרקוני . הוא היה הראשון להשתמש בצומת מוביל למחצה על מנת לזהות גלי רדיו והמציא רכיבים שונים בתחום גלי המיקרו . בשנת 1954 העניקו פירסון ובאטיין קדימות לבוז על שימוש בגביש של מובילים למחצה כגלאי של גלי רדיו . במשך חמישים השנה הבאות לא בוצעו מחקרים נוספים פורצי דרך התחום גלי המיקרו המילימטריים .בשנת 1897, תיאר בוז למכון המלכותי בלונדון ( Royal Institution in London ) את מחקרו בקלקטה בתחום גלי המיקרו המיליחמטריים . הוא השתמש במוליכי גלים , אנטנות קרן , עדשות דיאלטריות , מקטבים שונים ואפילו מוליכים למחצה בתדירויות גבוהות של עד 60 GHz; מרבית צידו המחקר המקורי של בוז עדיין קיים כיום ב Bose Institute שבקלקטה . מקלט רב-אלומתי של 1.3 mm נמצא כיום בשימוש בטלסקופ 12 המטרים של באריזונה , ארה"ב והוא משלב תפישות מקוריות של בוז ממאמרו שנכתב בשנת 1897.
אודות האתר
יצירת קשר
about this site
contact us
תנאי השימוש באתר