שידורי טלוויזיה דיגיטליים - תדר אחד עם ערוצים רבים


שידורי טלוויזיה דיגיטליים קרקעיים משודרים בתדרי רדיו הדומים לאלה של שידורי טלוויזיה האנלוגיים (בתחומים UHF או VHF) כשההבדל העיקרי בין שתי השיטות n,cyt בכך, שהשידור הדיגיטלי מבוצע בריבוב ( מולטיפלֶקס , multiplex) , מה שמאפשר לקלוט מספר ערוצים בתדר בודד בניגוד לשידורים אנלוגיים, בהם לכל ערוץ יש להקצות תדר ייחודי משלו ( בדיוק כמו בשידורי טלוויזיה דיגיטליים בלווינים ם או בכבלים ) .

כמות הנתונים שניתן לשדר (ומכאן, מספר הערוצים ) מושפעת באופן ישיר משיטת האפנון של הערוץ וממרכיבים נוספים אחרים כמו תקן השידור ושיטת הדחיסה , התכנים המשודרים באותו מיקבץ ( למשל : ערוץ ספורט מצריך רוחב פס גדול יותר מערוץ שאינו משדר תכנים דינמיים) ועוד פרמטרים.

COFDM , ראשי תיבות של Coded Orthogonal Frequency Division Multiplexing , היא סכימה של איפנון המחלקת אות שידור דיגיטלי בודד לאלף ויותר נושאי אותות דיגיטליים בו-זמניים.

אותות אלה משוגרים בזוית ישרה האחד ביחס לאחר (ומכאן הכינוי orthogonal = אנכי), כך שלא קיימת ביניהם הפרעה הדדית.

ה COFDM נמצא בשימוש נפוץ בעיקר באירופה ( וגם בישראל) והוא נתמך על ידי מערכת תקנים שקבע ארגון DVB - Digital Video Broadcasting.

בארה"ב אמצה ועדת ATSC - Advanced Television Standards Committee את 8-VSB ( קיצור של 8-level Vestigial Sideband) כתקן האיפנון הדיגיטלי . יש לציין, שלתקן האמריקאי מאפיינים דומים לאפנון vestigial sideband המקובל בשידורי טלוויזיה אנלוגיים. שיטה זו פחות חסינה להפרעות ,ואינה מתאימה לשיטת עבודה ברשת תדר בודד SFN - single-frequency network operation הנהוגה במדינות רבות להפצת שידורי טלוויזיה דיגיטליים קרקעיים.

שיטת האפנון בתקן DVB-T הנהוג באירופה ובישראל היא COFDM במצב של 64 או 16 QAM - Quadrature Amplitude Modulation .ה QAM - Quadrature amplitude modulation - היא שיטת אפנון הממירה נתונים על ידי שינוי ( או איפנון) של המישרעת ( אמפליטודה) לשני גלים נושאים.

שני גלים אלה , שהם בדרך כלל בצורת עקומה גלית ( סינוסואידלית) הם "מחוץ לפאזה" האחד כלפי השני בזוית של 90 מעלות ולכן הם קרויים quadrature carriers.

באופן כללי, ערוץ של 64QAM מסוגל להעביר קצב ביטים גבוה יותר, אבל הוא הרבה יותר פגיע להפרעות. ניתן לשלב QAM של 16 ו 64 בריבוב אחד, כך שניתן לשלוט הרבה יותר באיכויות השידור במידה ויש צורך לספק ערוצים מסוימים באיכות גבוהה במיוחד . שיטה כזו של שילוב מכונה איפנון הירארכי ( hierarchical modulation.)

שתי השיטות משתמשות בזרם נתונים דחוס בשיטת MPEG2 או MPEG4 וקודק וידאו והשוני בין שתי השיטות נובע בעיקר מהדרך בה שירותי שונים המסופקים בשידור (כמו ערוצי קול מרובים , לוח השידורים האלקטרוני או כתוביות ) מקודדים.
 
גודל טקסט הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
site search by freefind
מבוא
מבוא לשידורים
דיגיטליים

מילון מונחים בנושא שידורים דיגיטליים

עדכוני האתר Newsletter
טלוויזיה דיגיטלית : בעולם / בישראל - עידן - ערוצים ישראליים דיגיטליים נגישים - בעיות קליטה של השידורים הדיגיטליים של עידן
DTT/DVB-T Digital TV in Israel


שידורי מולטימדיה
DVB-H , MediaFLO קרקעיים ניידים
DMB , DVB-H , MPH ,
MediaFLO
A-VSB

חדשות ציוד / קישורים
רדיו
טלוויזיה
DVB-H, DMB
יצרנים ומפתחים

תקינה ורגולאציה תערוכות אירגונים
קשר ומערכת
אודות האתר
יצירת קשר
about this site
contact us
עדכוני האתר Newsletter
תנאי השימוש באתר